V období těhotenství o sebe budoucí maminky velmi dbají, protože chtějí to nejlepší pro své budoucí dítě. Někdy může být těžké se orientovat v tom, co je pro těhotné maminky vhodné, a co ne. Co se týká bylinek, je potřeba zbystřit a být opatrná. Některé mohou být pro dítě nebezpečnými, jiné zase přínosné. Jak to s nimi tedy je?
Účinky bylinek
Běžně bylinky užíváme pro jejich jedinečné léčivé účinky, ale v období těhotenství jsou některé účinky bylinek spíše nežádoucími. Důležité je dbát na opatrnost především v prvních třech měsících gravidity, kdy se vyvíjí důležité orgány a tkáně plodu. Některé látky v bylinách procházejí placentou až do krevního oběhu dítěte, přičemž na něj mají stejné účinky jako na vás. Musíme si však uvědomit, že vliv na rostoucí dítě je mnohem větší. Proto dříve než si dáte bylinný čaj, pastilky či bylinnou koupel, je nutné prostudovat, jaké účinky na plod byliny přesně mají či lépe, poradit se se svým gynekologem.
Byliny bez rizik
Některé bylinky jsou naprosto nerizikové a v přiměřené rozumné míře je můžete užívat i v průběhu těhotenství. Mezi ně patří například meduňka, která má uklidňující účinky a máta, která má blahodárný vliv na trávicí trakt a podporuje trávení, dále lipový květ a heřmánek, ty pomohou při zácpě. Těchto bylin se tedy obávat nemusíte.
Pozor, pozor
Opatrnosti dbejte však u skořice, bazalky, tymiánu, jalovce, aloe vera, šalvěje, eukalyptu či maliníku. Nejedná se však pouze o bylinné čaje, sirupy či kloktadla a pozor si dejte i na masážní a vonné oleje a jejich inhalaci ze vzduchu, tělové emulze, krémy a sole do koupele. Opatrnost je nutná i u volně prodejných doplňků stravy a vitamínových preparátu, které obsahují bylinné extrakty. Nemusíte se však nijak děsit, pokud si dáte skořicového šneka, omáčku s bazalkou, nic hrozného se vám nestane. V malých dávkách, navíc v sušené formě, vám byliny nijak neuškodí.