Sport během těhotenství? Vybírejte pečlivě!

Rádi byste sportovali i během těhotenství? Pokud se cítíte dobře a vaše těhotenství není rizikovým, není důvod, proč byste se i v tomto krásném období nemohli sportu věnovat. Důležité je však vybírat vhodné sporty, které vám a miminku neublíží.

Ideální volba

Naprosto ideální volbou jsou sporty, které jsou určené přímo pro těhotné ženy, například cvičení na velkých balónech, těhotenská jóga či pilates. Tyto sporty jsou uzpůsobené těhotným ženám a neměly by jim nijak ublížit. Sport je velmi důležitým právě i v období těhotenství, jelikož vás udržuje v dobré fyzické kondici, podporuje správné dýchání, posílení některých svalů, které vám usnadní nošení miminka, přináší příjemné protažení a dobrou náladu. Pokud si nejste jistá, zda je pro vás některý ze sportů tím pravým, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, který vás ujistí ve vhodnosti dané aktivity.

Zbytečně neriskujte

Vyhnout byste se měli především náročným silovým a tlakovým aktivitám, také zvláště těm sportům, u kterých hrozí pád. Během těhotenství se ženské tělo připravuje na porod procesem rozvolňování svalů a vazů, měli byste se tedy vyhnout zbytečnému přetěžování kloubů. Vyhnout byste se tedy měli poskokům, doskokům a dalším aktivitám, které namáhají klouby. Myslete také na sebe a své dítě při protahování a nikdy se nesnažte tlačit při protažení do maximálního rozsahu. Lepší je v tomto stavu cvičit s rezervou, než si zbytečně ublížit.

Poslouchejte své tělo

Základem je to, abyste především naslouchali svému tělu a používali selský rozum. Tělo si vždy řekne ve chvílích, kdy už nemůže dál nebo se necítí dobře. Nesnažte se zbytečně namáhat a jít přes bolest, to není nikdy dobře. Naslouchejte svému tělu a věnujte pozornost svým instinktům, které vám často nejlépe poradí.