V předchozím článku jsme si posvítili na bylinky, které jsou během období těhotenství naprosto bezrizikové a upozornili na ty, jaké jsou naopak pro budoucí maminky možným rizikem. V dnešním článku se dozvíte, na jaké byliny ve větším množství a silnější koncentraci do porodu naprosto zapomenout, a také o bylinných čajích pro těhotné.
Bylinné čaje pro těhotné
Pokud jednoduše milujete bylinné čaje, věříte v jejich účinky a neradi byste si je přes těhotenství odpírali, dopřávejte si čaje, které jsou přímo určené pro těhotné ženy. Ty jsou dostupné v mnoha drogériích a lékárnách a obsahují jen ty byliny, které jsou pro tělo těhotné ženy prospěšné. Působí na typické nepříjemnosti, které vás mohou v období gravidity přepadnout. Většinou bylinné čaje pro těhotné obsahují fenykl, kopřivu, meduňku, šípek, kontryhel či řebříček. Vhodným je i čaj rooibos, který není tak docela čajem. Přesto byste různé bylinné čaje neměli příliš míchat a důležité je, abyste je neužívali dlouhodobě, tedy déle než týden.
Byliny nevhodné!
Některé byliny jsou však pro těhotné naprosto nevhodné a jejich dlouhodobé užívání by vám mohlo velmi uškodit. Jakým bylinám se tedy vyhnout?
- Lékořice: má vliv na váš krevní tlak, zvyšuje ho a ovlivňuje vylučování vody z organismu
- Šalvěj: s tou také opatrně, obsahuje thujon s jedovatým účinkem, který je schopný vyvolat potrat a ohrozit zdraví srdce
- Rozmarýn: může stát za vznikem křečí a stavů opojení, větší dávka může znamenat potratový účinek.
- Zázvor a skořice: ve větším množství mohou způsobovat nadměrné překrvení pánevní oblasti
- Kozlík lékařský: může mít negativní vlivy na srdeční činnost
- Libeček: v nadměrném množství vyvolává děložní stahy
- Mateřídouška: může mít negativní vliv na činnost štítné žlázy
- Petržel: především nať je schopna ve větších dávkách vyvolat překrvení dělohy a dráždí ledviny