Cestujete s dětmi? Myslete na jejich bezpečnost

Pokud se chystáte na cestování s dětmi, je potřeba myslet na jejich bezpečnost. Nezáleží na tom, zda pojedete autem, autobusem, vlakem nebo poletíte letadlem, bezpečnost je vždy na prvním místě.

Vyrážíme autem

Než se vydáte na cestu, před odjezdem pečlivě zkontrolujte automobil a jeho výbavu. Ujistěte se, že máte v pořádku jak havarijní, tak i cestovní pojištění a zaznamenaná všechna potřebná telefonní čísla a veškeré informace potřebné v případě nouze.

Pokud se vydáváte na delší cestu či dlouhodobější jízdu, je vhodné na zadní okna automobilu umístit stínítka, která slouží nejen proti sluníčku, ale také proti nepříjemnému oslnění v noci a zajistí tak dětem klidný a ničím nerušený spánek.

Do příruční tašky, kterou budete mít vždy po ruce, zabalte náhradní dětské oblečení, lékárničku, malou svačinu a pití

Vzhledem k tomu, že malé děti potřebují neustále zábavu, pořiďte si kapsář s hračkami, který lze umístit na zadní část přední sedačky. Hračky v něm by měly být měkké, aby si děti, během jízdy, nezpůsobily poranění. Důležitá je kontrola dětské pojistky a upevnění autosedačky.

Jak vybrat autosedačku?

Používání autosedačky během jízdy v autě je dáno zákonem. Vzhledem k tomu, že každý rodič chce, aby jeho díte cestovali nejen bezpečně, ale i pohodlně, je potřeba vybrat vhodný model.

Sedačku nevybíráme podle věku dítěte, ale podle jeho váhy a výšky. Je vhodnější koupit autosedačku novou, nikoli z druhé ruky, neboť vám nikdo nezaručí, že není jakýmkoli způsobem poškozená.

Pro miminka je vhodná sedačka ve tvaru vajíčka. Umísťuje se proti směru jízdy, na zadní sedadlo. V případě, že chcete sedačku umístit na přední sedadlo, automobil nesmí mít airbeg. Klasické autosedačky se umísťují na zadní sedadla a to po směru jízdy. Autosedačka by měla odpovídat nejen váze a velikosti dítěte, ale také typu vozidla, do kterého ji budete připevňovat.