Některé druhy čajů, kromě toho, že zaženou žízeň, mohou pomoci od některých neduhů. Mezi ty nejčastější dětské patří bolest bříška, nachlazení nebo kašel.
Proč zvolit dětský čaj?
Dětské čaje představují v pitném režimu malých dětí velmi vhodnou alternativu k různým ovocným šťávám. Oproti běžnému čaji se liší tím, že také mají příznivý vliv na dětský organismus. Neobsahují kofein a nezatěžují dětský organismus. Kromě toho mohou obsahovat i potřebné vitamíny či minerály. Pokud chcete do pitného režimu zařadit čaje z bylinek, buďte při jejich výběru opatrní. Některé z nich jsou totiž určené pouze pro léčebné účely a tudíž ke krátkodobému užívání.
Kdy začít dětem čaje podávat?
Pokud je miminko kojeno, není potřeba mu další tekutiny dodávat. Kromě toho nabízení pití z lahvičky není příliš vhodné. Dítě by pak mohlo odmítat klasické kojení. Pití pomocí dudlíku je pro dítě totiž snazší.
Čaje tedy zařazujeme až s prvními příkrmy. Jako první čaj je ideální fenyklový, který je nejen chutný, ale také pomáhá při bolení bříška. Další možností je čaj heřmánkový, který má blahodárný vliv na žaludek a střeva.
Při nachlazení jsou vhodné čaje lipový nebo mateřídouškový. Dobrý spánek podpoříte pomocí čaje z meduňky, který můžete dávat v případě, že dětem rostou zoubky a mají spánek neklidný.
Stejně jako fenykl, od nadýmání uleví i čaj anýzový, který také pomáhá rozpouštět hleny při kašli.
Roiboos je čaj, který neobsahuje kofein a kromě toho má nasládlou chuť a obsahuje spoustu minerálů. Naopak nevhodné čaje jsou mátový, zelený nebo černý.
Bylinné čaje pro starší děti
Pokud máte děti ve věku od jednoho roku, při nachlazení můžete připravit bylinné směsi – po jednom dílu nati z mateřídoušky, květu podbělu, divizny a sedmikrásky a listu jitrocele. Polévkovou lžíci směsi přelijte 3/4 litrem vařící vody a nechte louhovat 15 minut. Čaj dosladíte medem a podáváte 3x denně vždy čerstvý.