Bylinný čaj pro nejmenší

Některé druhy čajů, kromě toho, že zaženou žízeň, mohou pomoci od některých neduhů. Mezi ty nejčastější dětské patří bolest bříška, nachlazení nebo kašel.

Proč zvolit dětský čaj?

Dětské čaje představují v pitném režimu malých dětí velmi vhodnou alternativu k různým ovocným šťávám. Oproti běžnému čaji se liší tím, že také mají příznivý vliv na dětský organismus. Neobsahují kofein a nezatěžují dětský organismus. Kromě toho mohou obsahovat i potřebné vitamíny či minerály. Pokud chcete do pitného režimu zařadit čaje z bylinek, buďte při jejich výběru opatrní. Některé z nich jsou totiž určené pouze pro léčebné účely a tudíž ke krátkodobému užívání.

Kdy začít dětem čaje podávat?

Pokud je miminko kojeno, není potřeba mu další tekutiny dodávat. Kromě toho nabízení pití z lahvičky není příliš vhodné. Dítě by pak mohlo odmítat klasické kojení. Pití pomocí dudlíku je pro dítě totiž snazší.

Čaje tedy zařazujeme až s prvními příkrmy. Jako první čaj je ideální fenyklový, který je nejen chutný, ale také pomáhá při bolení bříška. Další možností je čaj heřmánkový, který má blahodárný vliv na žaludek a střeva.

Při nachlazení jsou vhodné čaje lipový nebo mateřídouškový. Dobrý spánek podpoříte pomocí čaje z meduňky, který můžete dávat v případě, že dětem rostou zoubky a mají spánek neklidný.

Stejně jako fenykl, od nadýmání uleví i čaj anýzový, který také pomáhá rozpouštět hleny při kašli.

Roiboos je čaj, který neobsahuje kofein a kromě toho má nasládlou chuť a obsahuje spoustu minerálů. Naopak nevhodné čaje jsou mátový, zelený nebo černý.

Bylinné čaje pro starší děti

Pokud máte děti ve věku od jednoho roku, při nachlazení můžete připravit bylinné směsi – po jednom dílu nati z mateřídoušky, květu podbělu, divizny a sedmikrásky a listu jitrocele. Polévkovou lžíci směsi přelijte 3/4 litrem vařící vody a nechte louhovat 15 minut. Čaj dosladíte medem a podáváte 3x denně vždy čerstvý.