Aby vaše dítě spalo celou noc

Všichni víme, že spánek je pro náš organismus velice důležitý. Mnohonásobně to platí u malých dětí, neboť zdravý a kvalitní spánek podpoří správný vývoj jeho dětského organismu. Dostatečná délka spánku má také vliv na růstový hormon, který se tvoří a působí především v noci.

Co však dělat, když máte doma malého „nespavce“? Významnou roli hraje rodičovská výchova a zavedení pravidelného spánkového režimu. U malých dětí je velmi důležitý pravidelný a neměnný sled činností, které spánku předcházejí. Dítě musí pochopit, kdy se odehrávají aktivity a kdy je naopak čas na odpočinek. Někdy se to podaří rychle, někdy je potřeba určitá dávka trpělivosti. Nemalou roli hraje i rodinná pohoda.

Mohou pomoci přírodní prostředky

Přírodní prostředky používaly již naše babičky a prababičky. Jejich síla však není všemocná a nezaručuje úspěch, ale vyzkoušet se dají.

Heřmánek je bylinka, která se pro podporu spánku používala již v období starověkého Říma. Pomáhá uvolnit svaly a tím přivede tělo k odpočinku.

Na přípravu čaje postačí zalít jednu polévkovou lžíci sušené rostlinky horkou vodou a nechat vylouhovat 15 minut. Čaj se podává vlažným těsně před usnutím.

Levandule pomáhá snižovat úzkost a posiluje imunitu. Látky obsažené v levandulovém oleji pomáhají zmírnit stres a podporují psychické uvolnění.

Meduňka má pozitivní vliv na nervovou soustavu a psychiku celkově. Její vliv je mírně sedativní, zklidní organismus a podpoří dobrý spánek.

Vyzkoušet můžete také chmel. Tato rostlinka se nepoužívá jen na výrobu piva, ale flavonoidy, které chmel obsahuje, mají relaxační a sedativní účinky. Čaj si připravíte velice snadno. Postačí vylouhovat vrchovatou lžičku sušených šištic ve 150 ml vroucí vody po dobu 10 minut. Čaj se podává před spaním.

Tipy na závěr

Kromě bylinných čajů lze také vyzkoušet lázeň s epsomskou solí, která zklidní a uvolní. Špatný spánek se, krom jiného, přičítá i nedostatku hořčíku, který epsomská sůl obsahuje.

Jako nápoj před spaním je vhodný i třešňový džus, který obsahuje melatonin – hormon, jež má za úkol regulaci spánku.

Velmi důležitou potřebou je i pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, který nejen podpoří dětskou imunitu, ale zároveň působí jako prevence proti hyperaktivitě a poruchám spánku.