Sportovní aktivity pro nejmenší

Každý rodič chce pro své děti to nejlepší a myslí především na jejich zdraví. K tomu však nepatří jen vhodná strava, ale i celá řada pohybových aktivit. K těm je potřeba děti vést již od útlého věku. V té době totiž poznávají základní funkce svého těla, k nimž pohybová aktivita rozhodně patří. Jakmile si dítě upevní základní pohybové činnosti, mezi něž patří lezení a chůze, můžeme jim začít nabízet další činnosti spojené s pohybem. Můžeme s nimi začít poměrně brzy.

Pohyb pro nejmenší

Mezi první pohybové aktivity, se kterými můžeme u malých dětí začít, patří plavání. Děti jsou na pohyb ve vodním prostředí zvyklé. Je to činnost vhodná pro děti již od 3. měsíců života. Není to však plavání v pravém slova smyslu. Jde především o to, abychom malým dětem umožnili procvičit si klouby. Také je to skvělý způsob, jímž podpoříte koordinaci jednotlivých pohybů.

Další pohybovou aktivitou pro malé jsou hry s nafukovacím míčkem. Chytání a házení je motivuje k pohybu a k rozvoji koordinace jak aparátu pohybového, tak i zrakového. Je to též výborný postřeh tréninku.

Co zvolit pro starší děti?

Od druhého roku života můžeme pomalu začít zařazovat další pohybové aktivity. Děti již zvládají celou řadu pohybů, mezi něž patř běh, skoky a chytání. Můžeme se zapojit do cvičení rodičů s dětmi, která pořádají různá sdružení.

S nástupem do školky můžeme pomalu začít s jízdou na odstrkovadle, později koloběžce a kole, klasickým plaváním a v zimě lyžováním. V předškolním věku můžeme začít zkusit u chlapců fotbal, u děvčat třeba balet.

V mladším školním věku si děti začínají vyhledávat sportovní aktivity se svými kamarády. K vhodným sportovním činnostem tohoto období patří gymnastika, krasobruslení, hokej, závodní plavání nebo tenis.