Jaké jsou ideální polohy pro nošení novorozence?

Motorický vývoj kojence je v mnoha ohledech závislí i na rodičích. Rodiče se totiž často dopouštějí chyb, kterými mohou vývoj ovlivnit. Jak tedy správně novorozence nosit? Čemu se naopak vyhnout?

Základní rady

Pokud novorozence zvedáte, nejdříve mu opatrně podložte hlavičku rukou, druhá ruka by měla podpírat zadeček. Až poté jej můžete opatrně zvedat, až jej přiložíte k hrudníku. Dobrou možností je i tzv. klokánkování. To spočívá v tom, že si dítě opřete zádíčky o svou hruď, která se stává oporou pro jeho hlavičku. Jednou rukou byste miminku však měli přidržovat hrudník a druhou zadeček. Tato poloha je pro miminko ideální pro zkoumání okolí.

Jak novorozence nenosit?

Snažte se novorozence nenosit ve svislé poloze, pokud ho zrovna nenecháváte odříhnout. Jeho páteř je v této poloze přetěžovaná tlakem hlavičky. Páteř na toto prozatím není připravena. V případě, že mu hlavičku navíc nejistíte, přepadává pomalu do záklonu a může docházet k vlivům na nervovou soustavu. Pokud miminko zrovna nespí, snažte se jej dávat pravidelně na bříško. Poloha tzv. „pasení koníčku“ posiluje krční a zádové svalstvo. Dobré také je, když první dva až tři měsíce nosíte miminko v zavinovačce. Nejenže se vám bude lépe nosit, ale i on sám se v ní bude cítit bezpečněji. Zavinovačky miminkům připomínají prostředí, ve kterém spočívalo po dobu 9 měsíců.

Příjemné polohy

Během krmení vám poslouží kojící polštář, který bude pohodlný vám, ale i vašemu miminku. Myslete vždy na to, aby mělo dítě hlavičku výše než tělo. V případě, že miminko už udrží hlavičku samo, jistě se mu zalíbí i poloha přes rameno. Tváří k sobě ve svislé poloze je možné ho nosit od věku čtyři a půl měsíce. Myslete také na dostatek volnosti, které miminko potřebuje, pokud bude stále v náručí či zabalené do šátku, novým pohybům se nenaučí.