Jednoduchá hmota pro domácí tvoření s dětmi

Děti jsou hravé a stále potřebují nějakou zábavu. Můžete jim ji obstarat pomocí hmoty, kterou si vyrobíte ze snadno dostupných domácích surovin a ještě navíc s minimálními náklady. Z hotové hmoty se dá vytvářet nepřeberné množství dekorací, lze z ní modelovat, pomocí vykrajovátek vytvářet jakékoli tvary. Po vytvarování můžete upravovat i povrch, lze do něj obtisknout hrubou látku, krajku, listy či větvičky. Hotový výrobek postačí nechat schnout na vzduchu nebo na topení. Délka schnutí závisí na tloušťce výrobku, zhruba je to 12 hodin. Po zaschnutí můžete výrobek nabarvit vodovkami a přestříkat bezbarvým lakem. Pozor na pád, zaschlá hmota má vlastnosti porcelánu.

Suroviny na výrobu hmoty

Jak již bylo výše řečeno, suroviny najde každá hospodyňka v kuchyni:

  • 1/4 hrnku jedlé sody
  • 1/4 hrnku kukuřičného škrobu
  • 1/4 hrnku studené vody

Postup výroby

Do nádoby s nepřilnavým povrchem vsypte škrob a jedlou sodu a řádně obě suroviny promíchejte. Nalijte vodu, opět promíchejte a pomalu začněte na mírném ohni zahřívat. Po chvíli začne reagovat soda, budou se tvořit hrudky a soda začne syčet. Zmírněte plamen a hmotu dál míchejte, dokud se nezačne oddělovat od povrchu nádoby a nespojí se. Vzniklou hmotu opatrně přendejte na čistou utěrku, ale nesahejte na ni, bude horká. Počkejte, až vychladne. Mírně teplou hmotu propracujte rukama a můžete začít tvořit. Pokud nechcete vytvářet hned, můžete dát hmotu do sáčku a uložit na suché místo, při pokojové teplotě vydrží několik dnů. Nedávejte ji do lednice.

Vzniklé výtvory se nepečou ani nevaří, nechají se schnout při pokojové teplotě. Pokud máte tvary vykrajované, pravidelně je otáčejte, jinak se začnou kroutit. Po zaschnutí můžete výrobky dozdobit temperovými nebo vodovými barvami.