Mladé generace se rodí do naprosto odlišné doby, než ve které žili jejich rodiče a prarodiče. Jsou od dětství obklopeni technologiemi a často je již v dětství umí velmi dobře ovládat. Technologie se staly běžnou součástí každodenního života, z toho důvodu musí mít na děti, dospívající i dospělé určité dopady. Jaký vliv má časté užívání technologií na dětskou psychiku a zdraví?
Užívání technologií od dětství
Velkým problémem je, že se děti dostávají do styku s technologiemi již od útlého věku. Místo toho, aby si prohlížely knížky, obrázky, písmenka a povídaly si s maminkou, dívají se do mobilního telefonu či tabletu. Pro děti je věk do pěti let klíčovým, rozvíjejí se kognitivní funkce, dítě se učí poznávat předměty, mluvit, získává nové zkušenosti a rozvíjí dovednosti, to vše v reálném životě, ne v tom virtuálním. Pokud se dítě s mobilem či počítačem dostane do styku jednou za čas, není to příliš velký problém. Pokud však používá mobilní telefon každý den, může si vybudovávat závislost na této technologii již od dětství.
Problém jménem internet
Velkým problémem je především svět internetu, který je neohraničený, ničím nekontrolovaný. Zde se děti dostanou k mnohým nevhodným obsahům ve věku, kdy na to nejsou připraveni. Přitom stačí mobilní telefon rodičů či kamarádů a několik kliknutí. Dítě se tak snadno dostane k pornografickému, kriminálnímu či agresivnímu obsahu, což v něm může zanechat hluboké trauma.
Obezita, poruchy učení, snížené sebevědomí…
To jsou jen některé dopady, které může mít na dětskou populaci časté užívání technologií. Děti sedí u počítače, televize či s tabletem. Při učení často propadají multitaskingu, tudíž se pořádně na nic nesoustředí a jejich nepozornost a roztěkanost je prohlubována. Pobyt na sociálních sítích, které jsou plné falešných vzorů a skryté reklamy také snižují jejich sebevědomí a ztěžují přijetí a hledání svého já.