S příchodem prvního roku dítěte, často i dříve, se začnete poohlížet po vhodných botičkách pro svého malého potomka. Z regálů na vás číhají módní výstřelky, často připomínající pohádkové postavy nebo napodobující dospělou obuv. Rozplýváte se nad nimi a říkáte, jak jsou boží a jak v nich bude vaše dítě úžasné. Než uděláte unáhlený nákup, ujistěte se, že je obuv kvalitní. Krásná a moderní bota udělá z vašeho dítěte frajera nebo frajerku, ale také může natropit pěknou paseku. Dobrým změřením nohy a výběrem boty zajistíte svému dítěti správný vývoj nejen nohy.
Měříte velikost nohy správně?
Rodiče často chybují už ve nesprávném změření nohy. Přiložit nohu na podrážku boty patří mezi nejčastější omyly. Noha zatížená vahou těla má jiné rozměry než noha zvednutá ve vzduchu. Téměř ve všech obchodech naleznete měřák na boty. Využijte ho. Pokud zkoušíte boty, které mají vyjímatelnou vložku, vyndejte ji. Dítě na ni postavte. Tak přesně uvidíte, jak se noha vytvaruje v botě. Prsty v botě musí být volné, aby se mohly volně hýbat a správně vyvíjet. Stejným způsobem vybírejte také ponožky, často se na ně zapomíná.
Jak boty zkoušet
Když vložka nejde vyjmout, obkreslete nohu na tvrdý papír, například v krabici od bot. Udělejte z toho pro dítě zábavu. Noha musí být zatížená plnou vahou dítěte. Vystřihněte a vložte do boty předtím než začnete zkoušet dítěti. Rukou snadno nahmatáte, zda má uvnitř dostatek prostoru. Vždy zkoušejte obě boty a nechte dítě po obchodě trochu proběhnout.
Správný výběr je důležitý
Pro tvorbu správné klenby nechte dítě chodit naboso nejen doma, ale i venku na zahradě. Drobné kamínky, tráva a nerovný povrch země zbaví dítě plochých nohou. Při výběru bot dejte pozor na materiál. Tvrdé materiály se nepřizpůsobí tvaru nohy a uvnitř vzniká nepříznivé klima, kde se množí bakterie a plísně. Stélka nohy se hodně potí, proto zkontrolujte, zda je vložka ze savého materiálu. Pata musí pevně sedět, neměla by v botě klouzat. Svršek obuvi by měl být pevný, ale neškrtit.
Do 4-5 let dítěte dávejte přednost kotníčkové obuvi. Klasické dětské bačkůrky nejsou vhodné na doma, ani do školky. Investujte raději do kvalitních sandálků s plnou špičkou a pevnou patou.
Až 90% školáků trpí různými vadami nohou, páteře nebo špatným držením těla způsobených nevhodnou obuví. Předejděte včas problémům vašeho dítěte a investujte do jeho zdraví.