Jak na první příkrmy

Každá maminka přemýšlí nad tím, kdy může začít svému miminku zařazovat do jídelníčku i něco jiného, než jen mléčnou stravu. Většinou se doporučuje období od ukončeného šestého měsíce. Pro přípravu prvních příkrmů je vhodné začít s jednodruhovou zeleninou. Mezi vhodné druhy patří mrkev, brambory, brokolice, cuketa, dýně nebo řepa. U brokolice se raději vyhýbejte košťálům, obsahují větší množství dusičnanů. Ideální je, pokud si příkrmy připravíte doma, víte, co do nich dáváte. Můžete si připravit příkrmy pestré, z různých druhů zeleniny, v obchodech se v příkrmech některé druhy zeleniny vůbec nevyskytují.

Mějte na paměti

Jak již bylo řečeno výše, začínáme s příkrmy jednosložkovými. Vždy podáváme 3-4 dny stejný příkrm. Můžeme tak zjistit, zda děťátko nemá na daný druh zeleniny negativní reakce. Mohla by se objevit vyrážka nebo bolení bříška. Po několika dnech můžete změnit zeleninu. Když si ověříte, že děťátko jednotlivé druhy zeleniny přijímá dobře, můžete vyzkoušet směs.

První příkrmy tepelně upravujte, budou tak lépe stravitelné. Ideální je vaření v páře. Také do nich můžete přidat 1-2 kapky rostlinného oleje, ideální je olivový panenský, neboť některé druhy vitamínů jsou rozpustné pouze v tucích. Zeleninovým příkrmem můžete pomalu začít nahrazovat například polední kojení. Před kojením dejte děťátku 1-2 lžičky příkrmu a dokrmte mlékem. Postupně přidávejte větší dávky příkrmu, až jím úplně nahradíte polední dávku mléka.

A co maso?

Maso začněte do příkrmů přidávat zhruba po měsíci. Můžete jej trochu zamíchat do zeleninového pyré. Začněte s masem kuřecím, krůtím nebo králičím, které povaříte v neosolené vodě. Přidávejte jej denně.

Zhruba kolem jednoho roku již děťátku nebudou stačit pouze zeleninová pyré a vy můžete přejít na stravu klasickou. Málo solenou a bez koření. Dochucovat ji můžete vhodnými bylinkami.