Děti a noční můry: Kdy mohou děti pozlobit a na co poukazují?

Noční můry mnohdy trápí dospělé, ale také malé děti. Proč se u nich děsivé sny objevují a jakou mají funkci? Jsou jen náhodným spletencem myšlenek, nebo se v nich skrývá něco závažnějšího?

Součást dětství

Podle psychologů nejsou noční můry ničím netradičním a patří k běžnému psychickému vývoji dítěte. V některých obdobích se noční můry vyskytují častěji, někdy méně. Pokud se jedná o málo frekventované zlé sny, které nepřerůstají v noční děsy, nejde o nic neobvyklého. Noční děs je něco jako další stupeň noční můry, který se projevuje silným neutěšitelným dětským pláčem a křikem. Dítě prožívá děsivý až živý sen, ze kterého jej jen těžko probouzíte. Pokud se takové stavy opakují, něco není dobře a můry narušují kvalitní odpočinek dítěte. Při opakovaných nočních děsech doporučujeme návštěvu dětského psychologa.

Věk dítěte a zlé sny

A v jakém období se u dětí začínají noční můry vyskytovat nejčastěji? Pravdou je, že většinou školáci, adolescenti a dospělí si noční můrou projdou jen čas od času, pokud nezažili nějakou velmi stresující či bolestivou událost, za to u dětí kolem tří let se noční můry vyskytují celkem často. Frekventovaněji se ukazují i v předškolním věku.

Cesta k vyrovnanosti

Noční můry jsou označovány i za proces, jakým se dítě vyrovnává s některými vnitřními konflikty, které zažívá. Dítě si prostředkem noční můry prožije, co ho trápí a noční můra mu vlastně „pomáhá“ k tomu najít rovnováhu. Vhodné je s dětmi o nočních můrách mluvit, abyste věděli, co dítě trápí a co ve skrytu duše utajuje. Sny tak rodičům mohou pomoci rozšifrovat, co dítě v reálném životě trápí a jak by mu mohli pomoci. Pokud znáte příčinu stresu či strachu dítěte, můžete mu lépe pomoci. Starší dítě, které trápí noční můry, si také o svých snech může vést zápisních či deník, který mu lépe prozradí, proč se u něj noční můry projevily.