Stačí chvilka nepozornosti a váš malý rošťák zvládne během několika minut vytvořit neskutečnou spoušť. Ukousnutý jelení lůj, rozsypaný pudr nebo třeba toaleťák po celém bytě. Asi si říkáte, proč vám tohle všechno vaši dítko dělá? Příčin je mnoho, ale některé jsou jasnější než jiné.
Bláznivé děti
To, že vaše dítě vyvádí občas nepochopitelné bláznivé věci, není nic, co bychom měli považovat za podivnost. Každé dítě tropí hlouposti a mnohdy se za nimi skrývá určitý význam. Záleží ovšem, zda je vaše dítě v tzv. fázi průzkumné, ve které objevuje svět nebo postupuje do fáze provokativní, ve které již chápe, že svou činností dělá něco, co by nemělo.
Průzkumná fáze
Už malá batolátka prozkoumávají své okolí, a to nejen s pomocí dlaní, ale také úst. Rádi otvírají různé skříňky, krámují věci, ale klidně se podívají i do mrazáku nebo si pohrají s programy vaší pračky. Tato fáze je pro děti důležitá a jejich bláznivé činnosti jsou spojeny s průzkumnictvím, nikoli naschvály. Toto období jednoduše musíte přežít. V této fázi na miminko nekřičte, ale budujte mu postupné hranice, aby dítě vědělo, že nemůže dělat vše, jelikož je v sázce jeho zdraví.
Dítě na sebe upozorňuje
U starších batolat a dětí mohou být nejrůznější hlouposti možností, jak na sebe upozornit. Může se to dít ve chvílích, kdy kojíte mladší dítě, věnujete se práci či někomu jinému. Nutné je se zamyslet nad tím, proč toto dítě dělá, možná potřebuje více dokazovat, že ho milujete, nebo vás chce třeba cíleně potrestat. Věnujte se proto svému dítěti dostatečně a dejte mu lásku, kterou potřebuje.
Cílená provokace
Možností je také to, že dítě tropí bláznivosti prostě naschvál a chce váš provokovat, tato fáze nastupuje většinou mezi 2. a 3. rokem věku. Dítě v tomto věku prožívá období vzdoru, přičemž se snaží změřit svou autonomii vůči vám, testuje hranice. Jedná se o jakousi hru. Snažte se dítěti nastavit hranice, ale v některých chvílích zvažte i vyjednávání pravidel a dejte mu možnost volby.