Znáte Estevillovu křičící metodu na uspávání dětí?

Tato metoda na naučení dětí spát celou noc se může zdát mnoha rodičům příliš drsná a ne každý ji ustojí. Ovšem funguje. Máte doma malé miminko a již několik nocí jste se nevyspali? Stále pláče a vyžaduje vaši pozornost? Přes den jste bez energie z nedostatku spánku a nejste tím usměvavým rodičem, kterým jste toužili být. Pak je tato metoda přesně pro vás.

Spaní je jen dalším zvykem, které se dítě musí naučit stejně jako se naučilo přetáčet, sát nebo sedět. Děti, které se naučí celou noc spát až ve školním věku bývají vzteklé, nesoustředěné a závislé na rodičích.

Od kdy je metoda vhodná?

Zhruba od 6 měsíců by mělo miminko vydržet bez pití celou noc. Samozřejmě ho během noci nakojte nebo přebalte, pokud bude potřeba, ale jinak postupujte podle návodu. Dítě by mělo být zdravé, zkontrolujte, zda mu zrovna nelezou zuby. Metodu můžete používat od 6 měsíců až do školních let, pokud dítě nespí celou noc. Než začnete s metodou zapojte do ní také partnera a prarodiče. Připravte se psychicky, že budete muset odolat velkému pláči vašeho dítěte. Děti jsou chytré a ví, co na vás platí. Jak vás přinutit je ukonejšit.

Rozdělte dětem denní a noční spánek

Když spí dítě přes den, nepřevlékejte ho do pyžama a nedělejte mu úplnou tmu. Televize nebo hovor ztište, ale ne úplně. Naučí se, že přes den je hluk a světlo a v noci tma a ticho.

Začněte rituálem

Než sítě uložíte do postele, povídejte si s ním, hrajte si. Pak ho teprve uložte do postýlky, kde bude připravený plyšák a popřípadně dudlík a každý večer proneste stejnou větu. Tu si vymyslete a naučte ji ostatní členy rodiny. Větu – např.: “Zlatíčko, je čas jít spinkat. Plyšáček bude spinkat s tebou. Máme tě rádi.”  proneste mile s úsměvem. Na jeho odpověď nijak nereagujte. Je těžké nereagovat na křik, pláč, vztekání, ale vydržte to.

Pokud pláč neustává, vraťte se po jedné minutě a znovu opakujte naučenou větu a odejděte. Po druhé se vraťte až za dvě minuty a potřetí za tři minuty. Vždy mile zopakujte větu, můžete k ní něco konejšivého přidat, ale základ zachovejte stejný. Nikdy dítě nezvedejte z postýlky.

Druhý se den poprvé vraťte po dvou minutách. Podruhé po třech minutách a potřetí po čtyřech minutách. Další dny postupně po minutě přidávejte. Když se vzbudí v noci, dělejte to stejně jako při uspávání. 96% dětí se naučí samo usínat a spát celou noc během jednoho týdne. Eduard Estevill vydal knihu Dětská nespavost, kde si můžete vše o metodě přečíst. Kniha je krátká, za chvíli ji máte přečtenou.