Všímejte si dětských kreseb, mohou vám mnohé prozradit

Dětské kresby mohou o dítěti mnohé vypovídat. Všímejte si proto výtvorů, které vaše dítě vyrobí doma, ale také těch, které přináší ze školky. Mohou vám prozradit něco málo o dětské osobnosti, rozpoložení dítěte, ale upozorní i na některá rizika.

Všímejte si velikosti

Dobrým ukazatelem je velikost kreseb, které dítě vytváří. Pokud na list papíru nakreslí obří jablko, i když by se mělo jednat o běžné jablíčko, ukazuje to na jedince sebevědomějšího s větším egem. Naopak malé kresby, které nezabírají ani třetinu papíru, ukazují na méně průbojného jedince, který se drží spíše v pozadí.

Barevnost

Všímejte si také barev, které dítě ve svém díle používá. Pokud kresby obsahují převážně tmavé smutné barvy, může to ukazovat na rozpoložení dítěte, které není v dobré náladě nebo je smutné. Naopak veselé barvy, jakou je žlutá, zelená, červená či modrá, které mohou být i v kombinaci s tmavšími, ukazují spíše na dobrou náladu a veselou náturu. Záleží také na preciznosti obrázku. Aktivní chlapci kreslí většinou strohé kresby, které mají výraznější čáry, jemné tahy a větší pečlivost ukazuje naopak na klidnou a mírnější povahu. Vždy však samozřejmě záleží na individuálním rozpoložení dítěte. Jedině, že by dítě delší čas kreslilo například jen tmavé kresby, mohlo by to ukazovat na problém.

Pozor na symboly

Děti často ve svých kresbách používají klasické symboly a obrazce, jako je duha, dům, cesty, voda, slunce, les, stromy, květiny apod., které mají většinou specifické zastoupení. Například slunce často symbolizuje pozici otce, cesta je životní poutí a voda zastupuje matku. Všímat byste si měli i obrazců, které dítě často a rádo kreslí. Pokud si všimnete některých zvláštností, jako je například temná krajina či domy bez oken, můžete to signalizovat na problém, ale jak už jsme zmínili výše, výklad kreseb není vždy jednoduchý a jednoznačný.