Peníze v rukou dětí

Přemýšlíte nad tím, jak vést vaše děti ke vhodnému vztahu k penězům, díky němuž by se v životě nemusely dostat do finančních obtíží? Na nic nečekejte a začněte je co nejdříve učit, jak správně a vhodně s penězi zacházet.

Kdy začít děti učit hospodařit s penězi?

Patříte mezi ty rodiče, kteří dají svým dětem peníze hned, jak si o ně poprosí nebo jste zastánci toho názoru, že peníze dětem do rukou nepatří? Ani jedna možnost není správná. Některé děti dostávají peníze pokaždé, když si o ně požádají, další naopak neodstávají žádné. Jen málokteré dítě umí s penězi hospodařit. Je to na rodičích, jakým způsobem se k této problematice postaví. Již od útlého věku je potřeba dětem vštěpovat, že peníze jsou odměnou za vykonanou práci a co je všechno potřeba udělat proto, aby každý dospělý člověk peníze měl. Je potřeba aby věděly, že peníze z bankomatu nemůžeme vybírat donekonečna a ne vždy si můžeme koupit to, co chceme.

Kapesné můžete začít dávat dětem co nejdříve a pravidelně. Právě pravidelnost je důležitá a děti musí pochopit, že když všechny peníze utratí ihned, další dostanou až zase za nějaký čas a ne hned, jakmile jim dojdou.

Vychovejte zdatného finančníka

Využijte toho, že děti jsou zvídavé a vysvětlujte jim, kde se peníze berou a na co musíte vynaložit. Peníze jsou nedílnou a velmi důležitou součástí našeho života a pokud s nimi děti naučíte zacházet, budou jej mít mnohem snazší.

Tipy, jak na to

Vhodnou formou komunikace o penězích může být hra, kterou uzpůsobíte věku dítěte.

Dodržujte pravidla týkající se kapesného. Je to velmi praktický pomocník při výuce, jak zacházet s finančními prostředky. Pokud setrváte v pravidelnosti a vždy budete peníze dětem dávat pouze ve stanovený termín, děti brzy pochopí, že peníze nemohou utratit hned, jak je dostanou, neboť na další zase budou muset počkat.