Pálení pochvy

V pochvě, stejně jako v některých dalších orgánech, se vyskytují bakterie, které v běžných situacích nezpůsobují žádné zdravotní komplikace, ale patří k běžné součásti fungujícího organismu. Problém nastává v případě, že jich je přebytek. Kyselé prostředí, které chrání proti škodlivým bakteriím a nežádoucím mikroorganismům, vytváří laktobacil.

Pálení či svědění pochvy může mít několik příčin. Patří mezi ně především vaginální mykóza. Příčin vzniku je hned několik. Může to být návštěva veřejného koupaliště, změna sexuálního partnera, užívání antibiotické léčby, menstruace, slabý imunitní systém, výskyt cukrovky či konzumace nevhodných potravin, především takových, které obsahují velké množství uhlohydrátů.

Pálení v pochvě může být způsobeno také vaginální suchostí, jejíž příčinou bývá nedostatek produkce estrogenu a to především v období menopauzy. Mezi další faktory, které způsobují vaginální suchost, patří některé druhy léčebných procedur, histerektomie, chemoterapie, používání tamponů, ale i duševní rozpoložení.

Preventivní opatření

Vzhledem k tomu, že kvasinky mají rády teplé a vlhké prostředí, v němž se přirozeně rozmnožují, je potřeba volit vhodné oblečení, které těmto situacím předchází. Jedná se především o oblečení, které se vyrábí z umělých vláken nebo oblečení těsně a neprodyšné. Vhodné není setrvávat dlouhou dobu v mokrých plavkách.

Také intimní hygiena je velmi důležitá. Je dobré používat přípravky speciálně určené pro intimní partie. Pro hygienu jsou vhodné prostředky neparfémované a s neutrálním pH.

Přirozenou rovnováhu vaginální mikroflóry pomáhají udržovat vaginální probiotika, která zároveň brání vzniku dyskomfortu, do něhož pálení pochvy patří.

Co pomůže v případě výskytu?

V případě obtíží je potřeba navštívit lékaře. Pokud není momentálně odborná lékařská péče dostupná, můžete si vybrat některý z volně prodejných přípravků, které mají antimykotické účinky. K dostání jsou masti, čípky nebo vaginální tableta.