Těší se vaše dítě na návštěvu zubaře?

Věděli jste, že až 40 milionů dospělých nechodí na pravidelné zubní prohlídky kvůli úzkosti a strachu ze zubaře? Rodiče pak nevědomky přenáší tyto obavy na své děti a ty si pak vytváří stejný názor. Vzhledem k tomu, že zubní hygiena je důležitá ve zdravém vývoji každého dítěte již v raném věku, je důležité, aby se cítily pohodlně a dobře. Přinášíme vám pár tipů, jak dítě na prohlídku zubaře připravit.

Vezměte dítě na svou prohlídku

Nejlepším způsobem, jak v dítěti nastavit správnou interakci, je umožnění doprovodu rodiče k prohlídkám. Sledováním interakcí mezi zubním lékařem a rodičem je jedním z nejlepších způsobů, jak zmírnit obavy. Zubní lékaři budou také lépe vysvětlovat věci vašemu dítěti během zkoušky, která staví vztah založený na důvěryhodnosti. Vyvarujte se fyzických reakcí při bolesti z vrtání nebo opichu. Dítě vaše reakce vyzdvihne a bude je mít stejné při své návštěvě zubaře. Většina zubních pracovníků umí mluvit s dětmi a jsou zvyklí na záchvaty pláče nebo vzdoru. Jejich přátelský hlas je často uklidní.

Zahrajte si hru na zubaře

Využijte znalost zubní ordinace a zahrajte si hru na zubaře. Předstírejte, že jste zubař a udělejte svému dítěti prohlídku. Bavte se, ale pozor na přehrávání u vrtání nebo trhání zubu. Při napodobení zubní vrtačky použijte elektrický zubní kartáček. Řekněte dítěti, že zubař má podobný, ale více čistí. Také vrní, protože je elektrický. Pak si role otočte a snažte se dítěti zodpovědět všechny otázky. Spočítejte si zuby a nechte na dítěti, ať to také udělá.

Diskutujte o ústní hygieně a zdraví

Rodiče často poučují děti o důležitosti čištění zubů příliš brzy. Když zdůrazníte důležitost zubní pasty a zubního kartáčku, ujistěte se, že máte také čas promluvit si o tom, jak zubař pomůže udržet všechny zuby zdravé.

Pokud nemá vaše dítě rádo zvuk vrtačky, pořiďte mu sluchátka. Budete žasnout, jak to někdy pomůže. Zářivý úsměv chce mít přece každý.