Sluníčko dítěti dopřejte, ale nepodceňujte význam adekvátní ochrany!

Děti chráníme před vším možným, ale často zapomínáme, že ochranu potřebuje také citlivá dětská pokožka. Především pak před zrádnými slunečními paprsky, které pro ratolesti představují mnohem vyšší riziko než pro nás. Především pak ve věku do tří let, kdy kůže není plně vyvinuta a nedokáže si poradit okolními vlivy včetně UV záření. A protože je léto v plném proudu, připomeňme si základní pravidla bezpečného slunění. Stoprocentně je upotřebíte také na jaře, vždyť i tehdy může sluníčko způsobit nepříjemné spálení.

Máte miminko? Nenechávejte ho na přímém slunci

Jakkoliv je působení slunečních paprsků příznivé z hlediska tvorby vitaminu D, nejmenší děti ve věku do jednoho roku by měly být přímého působení zcela ušetřeny. Neznamená to, že máte s miminkem zůstat doma – zdržujte se s ním však ve stínu a během horkých dní se kolem poledne zdržujte v chládku. U miminek může snadno dojít i k přehřátí, buďte proto důsledná při dodržování pitného režimu. Pozor by si měly dát především maminky, které svá dítka nekojí.

Nejdůležitější zásady slunění menších dětí

Jakmile dítko povyroste, jen těžko zabráníte tomu, aby se nedostalo do kontaktu s letním sluncem. Na druhou stranu ani není důvod mu bránit, optimální dávka slunečního záření je pro organismus velmi prospěšná. V každém případě berte ohled na fakt, že pokožka menších dětí je tenčí a nedokáže tvořit kožní barvivo tak jak u dospělého.

Dítěti vštěpujte již od mala, aby si za všech okolností chránilo hlavu kloboukem nebo čepicí. Zároveň ho nenechávejte pobíhat bez košile a šortek. A nezapomeňte ani na ochranu očí slunečními brýlemi s UV filtrem. Naprostou samozřejmostí je pak aplikace kvalitního krému nebo oleje na opalování. Budete-li důsledná, potomek si zásady bezpečného opalování osvojí a bude je dodržovat i v pozdějším věku, kdy nebude pod vaším nepřetržitým dohledem.

Není krém jako krém – jakou opalovací kosmetiku zvolit?

Dětská pokožka si žádá patřičnou ochranu. Účinnou fotoprotekci jí zajistí kvalitní kosmetika na opalování s patřičným UV faktorem a šetrným složením. Špatná zpráva je, že naprostá většina produktů v nezávislých testech propadla. Mnohé opalovací krémy obsahují alergeny a v horším případě neodpovídá realitě hodnota SPF faktoru.

Chcete-li mít jistotu, že sáhnete po skutečně účinném krému, vybírejte mezi prověřenými značkami a neváhejte si připlatit za kvalitu. Skvělou volbou jsou přípravky francouzské značky Bioderma. Výrobce je známý pro velmi šetrné produkty a v případě opalováků pro děti se nemusíte obávat parabenů ani parfemace. Krémy Photoderm jsou naopak maximálně účinné díky exkluzivnímu patentu buněčné bioochrany.