Probiotika – zbytečnost nebo nezbytnost?

Probiotika si stále více získávají na popularitě a má to své opodstatnění. Probiotika jsou mléčné bakterie, které podporují správnou funkci zažívání a zvyšují vaši imunitu. Proto je potřebuje vaše tělo, ale také tělo dítěte. Mateřské mléko obsahuje přírodní probiotika a bylo prokázáno, že i probiotické kultury, obsažené v umělém mléce, pomáhají zvyšovat obranyschopnost dítěte, působí preventivně proti zácpě a průjmu a zmírňují projevy kožních a potravinových alergií.

Jak funguje imunitní systém?

Málokdo ví, že 70% vašeho imunitního systému je ve střevech. Mnoho lidí si myslí, že se v nich odehrává pouze trávení a při potížích s imunitou nevěnují střevům pozornost. Právě probiotika zpomalují rozmnožování škodlivých bakterií ve střevech. Zlepšují tak celý imunitní systém. Ovšem i probiotika se musí něčím živit, proto dodávejte tělu dostatek vlákniny, která je pro jejich „práci“ nezbytná. Probiotika v těle dlouho nevydrží, proto je dodávejte tělu pravidelně. Zejména po dobrání antibiotik. Tělo je oslabené a užíváním probiotik se rychleji vzpamatuje. Probiotika nikdy neužívejte současně s antibiotiky. Mléčný cukr může jejich účinky snížit. Potravinové doplňky seženete ve formě tablet i kapek. Jogurty a nápoje s probiotiky koupíte běžně v obchodech.

Myslete na nejmenší

Ve chvíli, kdy žena přestává kojit, musí najít adekvátní náhradu za mateřské mléko. Umělých mlék je na trhu tolik, že se v tom těžko vyznáte. Prioritou na kterou se soustřeďte, je obsah železa a vitamínu D a K. Struktura bílkovin v nich je upravená tak, aby se umělé mléko co nejvíce podobalo tomu mateřskému. Obsah bakterií ve střevech je milionkrát větší než třeba v žaludku. Kyselina chlorovodíková funguje jako aktivátor žaludečního enzymu, který zabíjí škodlivé bakterie. Kyselina je obsažena pouze v žaludku, proto je ve střevech o tolik více bakterií. Doplňujte proto probiotika nejen sobě, ale nezapomínejte také na svého malého potomka.