Nejkrásnější vánoční zvyky, které můžete zkusit s dětmi

Během vánočního času byste se svými dětmi měli vyzkoušet tradiční zvyky. Seznámíte je s vánočními tradicemi a poučíte je o tom, proč jsou důležitými a jaké zábava je před Štědrým večerem vyzkoušet. Jaké vánoční zvyky můžete vyzkoušet s dětmi?

Jablko, pantofle a oříšky

Klasickým zvykem je rozkrajování jablíčka, s kterým můžete dítěti pomoci. Potřebovat budete jen nůž, jablka a prkénko. Po rozkrojení hledejte v jablíčku hvězdičku, která svědčí o zdraví v příštím roce. Pokud v jablíčku najdete červíka či jadřinec ve tvaru kříže, signalizuje to neblahé události v dalším roce. Hodit si můžete také pantoflem zády ke dveřím. Tento zvyk můžete zkusit s dětmi jen z legrace. Pokud pantofle dopadne špičkou ke dveřím, osoba se vdá, jinak bude příští rok ještě doma. Podobné věštění jako z jablíček můžete zkusit i z oříšků. Pokud najdete zdravý ořech, můžete ho slupnout, ořech uvnitř černý věští neštěstí a smutek.

Kouzelné lodičky a med

S dětmi můžete vyzkoušet také tradiční pouštění lodiček na vodě. Stačí do skořápek od oříšků umístit malou svíčku a pustit je na vodu. Věští se z pohybů lodiček, jak lodičky drží u sebe, kam směřují apod. Vyčtete z nich, jestli bude další rok rodina pohromadě či zda se některý ze členů vydá do světa. S dětmi můžete zkusit i kouzelnou tradici v podobě medu, který si namažou děti na tváře, aby na něj byli příští rok všichni „medoví“, tedy hodní.

Hledejte hrášek!

Tradice, která není příliš zažitá, ale je rozhodně veselá a zajímavá. Při zpracování těsta se do vánočky schová zrnko suchého hrachu, kdo ho poté ve svém kousku vánočky najde, bude mít příští rok štěstí. Děti si tak rádi k snídani dopřejí vánočku, musíte je však upozornit na možnost, že kousnou do tvrdého hrachu. Zkuste si i vy některé tradice se svými dětmi, jistě je to bude bavit.