Úžasná fakta o dětech, která vás překvapí

Děti jsou zdrojem radosti, roztomilosti a díky nim poznáte, co je to opravdu milovat, ale také co znamená mít opravdu strach. Možná se vám zdá, že děti umí jen brečet, smát se, jíst a nic jiného. Umí toho však mnohem více, kromě toho je mnoho skutečností o nich, které jste netušili, i když máte větší počet dětí a myslíte si, že víte jak na miminka.

Děti se rodí bez kolen

Děti se rodí bez kolen. Ano, čtete to správně. Děti mají strukturu chrupavky, která se podobá kolenům. Tyto chrupavky se nevyvíjejí, dokud jim není přibližně půl roku. A to je důvod, proč se většina kojenců nejprve plazí na pažích místo lezení po všech čtyřech.

Nejtěžší děti se rodí v květnu

Mnoho lidí se mylně domnívá, že se nejtěžší děti rodí v lednu, protože se matky na Vánoce cpou a tím přibírá na váze i dítě. Vědci tvrdí, že květnové děti jsou nejtěžší. Obvykle váží asi 200 gramů více než děti narozené v ostatních měsících. Nejtěžší dítě, které se narodilo, byl chlapec vážící 10,22 kg. Narodil se v Itálii v roce 1955.

Děti po porodu nepláčou

Péče o novorozence je náročná, zejména když neustále pláče. Děti z počátku však vyjí a křičí, ale nepláčou. Slzy nelze uvolnit ani vytvořit po dobu asi tří týdnů. Je to proto, že jejich slzné kanály nejsou úplně vyvinuté. Vytvářejí dostatečnou vlhkost, aby udržely oči zdravé, ale několik týdnů nevylévají správné slzy. Některé děti neslzí do čtyř nebo pěti měsíců. To je ovšem neobvyklé a vzácné.

Novorozenci slyší, vidí a cítí stejně dobře jako my

Novorozenec může slyšet stejně dospělý. Překvapí ho téměř cokoli, ne proto, že je to hlasitější, ale protože je to nové. Rozeznává hlas své matky jen z jedné slabiky. Aktivuje oblast mozku spojenou s jazykovým procesem. Překvapivým faktem je, že novorozenci rozpoznávají hlas své matky již při narození. Když se dítě narodí, jeho sluchová síla není na 100% stejná, protože prostřední ucho je stále plné tekutiny, což poněkud zhoršuje sluch. Jediný zvuk, který mohou rozeznat, je hlas jejich matky.

V této fázi je zvýšen dokonce i čich. Ale zrak není příliš dobrý. Novorozenci jsou krátkozrací. Je to proto, že mozek v této fázi nemůže zpracovat informace velmi dobře. Mozek začne zpracovávat teprve na vzdálenost 20 cm. Jejich mozky obsahují asi 100 miliard neuronů, a proto si všeho všimnou. Trvá několik týdnů, než kojenci vizuálně odliší matku od ostatních dospělých.