Může dětem uškodit sledování hororů a strašidelných filmů?

Jen těžko zamezíte v dnešní době dětem, aby občas neviděly brutální a strašidelné scény a to ať v televizi či na internetu. Stačí, když si se díváte na televizní zprávy a vaše dítě je sleduje s vámi, když dítě narazí na strašidelná videa na internetu nebo když se dostane k hraní počítačových her. Jaký vliv na něj může mít zobrazované násilí a strašidelné scény?

Příliš mnoho strachu

Pokud dítě často hraje počítačové hry, ve kterých se setkává s násilím a strašidelnými scénami, postupně si na virtuální realitu zvyká a přijde mu, že i v běžné realitě je něco takové normální. To jsou však krajní případy. Většinou děti zahlédnou strašidelné scény na internetu nebo v televizi. Zvláště děti v raném věku by měly být před takovým obsahem uchráněny. Zvláště velmi násilné a děsivé scény mohou u dítěte vyvolat trauma, zmatení a noční můry. I děti v předškolním věku by se s horory setkávat neměly. Pokud se jedná o strašidelný dětský příběh, je jen na vašem uvážení, zda dítě necháte, aby se na něj dívalo. Děsivé horory mu však určitě nedovolujte!

Dítě jako houba

Nezapomeňte, že dítě a dětský mozek funguje jako jakási houba, která vstřebává vše ze svého okolí, učí se a formuje se jeho osobnost. Veškeré vlivy, kterým bude v raném dětství vystaveno, na něj bude mít vliv. Snažte se proto obsah, který sleduje ovlivňovat, nenechat ho hrát agresivní počítačové hry, sledovat hororové snímky apod.

Snažte se ho chránit

I když to může znít trochu vyhroceně, měli byste však dítě před takovým obsahem chránit. Prevence je lepší než řešení následného šoku z viděného obsahu. Děti nutně nepotřebují vidět brutální a hororové filmy, které v nich mohou zanechat menší či větší traumata. Pamatujete si i vy, kdy jste viděli svůj první hororový snímek a jaký to na vás mělo vliv?