Jak se nezbláznit na rodičovské? Mít čas na sebe a jít do práce!

Celodenní péče o dítě je náročná, nikdy nekončící a ruku na srdce, někdy k zbláznění. Kojení, krmení, přebalování, hraní, učení, vaření, uklízení, praní, žehlení, starost o starší sourozence, rozvoz do kroužků, a tak bychom mohli pokračovat dokola. Každý den kolotoč rutinních povinností, které často zabíjí sebevědomí matky a vedou k depresím. Jak lze překonat veškeré nástrahy rodičovských povinností s lehkostí a nadhledem?

Udělejte si čas na sebe

Na začátku tahle rada zní jako sci-fi, ale je důležité si najít čas na sebe nebo na své koníčky. A je jedno, jestli budete v době volna číst knížku, zajdete si ke kadeřnici nebo si půjdete zaplavat. Jen spokojená a vyrovnaná žena dokáže udržet pohodu a klid v rodině. Ne každý má však možnost zajistit si hlídání dětí rodinnými příslušníky, což bývá největší problém. Prarodiče jsou často ještě v produktivním věku, případně bydlí ve vzdáleném městě, neváhejte se obrátit na specializovanou agenturu, která se o vše postará, a ceny za hlídání dětí nejsou nikterak vysoké.

Buďte s partnerem

Stejně důležité je trávit čas s partnerem, něco podniknout pouze ve dvou nebo si popovídat, samozřejmě nejen o dětech. Kdy jste byli například naposledy v kině, na koncertě nebo na večeři pouze ve dvou? V kině jste byli na animované pohádce, na koncertě před 10 lety a od té doby, co máte děti, jste byli maximálně v pizzerii? Napravte to, nastavte si dny, na které najmete chůvu na hlídání dětí a tento čas budete trávit jen ve dvou. Uvidíte, jak to prospěje vám, vašemu vztahu i celé rodině!

Jít do práce

Už ze všeho doma šílíte? Jděte do práce! Říkáte si, že nevíte, kam dříve skočit, a ještě jít v téhle chvíli do práce? Ano. Jděte na brigádu nebo se domluvte se s původním zaměstnavatelem na částečném úvazku a vraťte se zpátky do práce. Nemusí jít hned o plný pracovní poměr, stačí na pár hodin týdně, které vám umožní být prospěšná a přemýšlet o jiných věcech než o rodině. Pozdější návrat do práce nebude takový šok pro vás ani pro vaši rodinu, k tomu bude přivýdělek bonusem do rodinného rozpočtu.