Děti a četba často nejsou přátelé. Poradíme vám, jak můžete probudit jejich zájem o četbu!

Pokud si vzpomeneme na naše mladá léta, tak si sami můžeme vybavit, jak moc jsme chtěli číst. Četba pro nás zkrátka nebyla ničím extra zajímavým a neměli jsme o ni takový zájem, jak by si zasloužila. A to se bavím o době, kdy jsme neměli zdaleka takové množství možností, moderní technologie a další zdroje zábavy.

Dnešní děti mají na jednu stranu to štěstí a luxus toho, co vše mohou dělat i z domova, ale na druhé straně to je i špatně. Četba tak rozhodně není zrovna přítelem dnešních dětí. A my se rádi podíváme na to, jak se dostat s četbou k dětem mnohem blíž.

Netlačte na děti ve výběru četby

Zásadním problémem je, že děti už od malička čtou to, co musí podle různých školních osnov a předpokladů. Ale jen málokdy čtou to, co děti skutečně baví. Představte si tu nádheru, že děti budou moci využít knižní databáze a podle popisků knížek budou moci najít hrdiny a příběhy, které jim přilnou k srdci.

V praxi to tak bohužel rozhodně nefunguje, leč je to ohromná škoda. Jenže proč by to tak nemělo fungovat právě u vás? Zkuste děti zaujmout právě tímto velice příjemným a jednoduchým přístupem. Pokud dítě ucítí volnost a bude si moci vybrat četbu co je mu sympatická, tak najednou budete mít v ruce dokonalou zbraň proti „anti čtenářským“ náladám. Často jsou navíc nejoblíbenější knihy i pro děti velkým evergreenem a rády se do nich ponoří. Důvodem je i fakt, že mnohé z nich jsou zfilmované a pro děti tak o to zajímavější.

Pomozte jim s náročností četby

Podle toho, jaké dítě si hledá knížku byste ale měli být dětem k ruce v tom, abyste jim pomohli vybrat dobrou úroveň četby. To je právě problémem, který žebříčky knih opravdu nezohledňují. Náročnost zvoleného stylu vyjadřování, slovní zásoba i zápletka. To všechno jsou faktory, které mohou rozhodnout o tom, jak moc je kniha vhodná pro dítě z konkrétní věkové kategorie. Přitom nezkoušejte dítěti direktně nakázat co smí a nesmí číst. Klidně mu dejte šanci „osahat“ si literaturu, a možná vás i samo dítě překvapí tím, jaký styl četby a jaká obtížnost jej dokáží kvalitně zaujmout.