Jak vybrat první dětské boty? Dávejte pozor na materiál

První dětské boty jsou velice důležité. Mohou totiž výrazně ovlivnit další vývoj chodidla a jeho zdraví. Rozhodně tedy jejich výběr nepodceňujte.

Všechno je jednou poprvé. To samé platí i o chůzi, kterou jsme si všichni nejprve museli vyzkoušet, než jsme získali jistotu. První boty jsou pak zřejmě ještě důležitější.

Co potřebujete vědět o dětské noze?

První botičky je nutné brát vážně. Především jejich výběr. Pokud sáhnete vedle, může to poznamenat vývoj chodidel i celé nohy vašeho dítěte na několik let dopředu. Proto je nutné nejprve pochopit, v čem se vlastně dětská noha odlišuje od dospělé. A nebudeme vás dlouho napínat – rozdílů je poměrně dost. Popíšeme si ale jen ty nejzásadnější.

Pozornost věnujte především rychlému růstu. Noha malého dítěte totiž vyroste v průměru o 15 až 18 mm za rok. U starších dětí se růst smrskne na 8 až 12 mm. Dětské nohy taktéž mají nižší práh bolesti a nižší citlivost vůči tlaku. Vážně tedy hrozí, že mohou nosit špatnou obuv bez toho, aniž by pocítily jakoukoliv bolest. Nejzásadnější je ale především fakt, že dětské kosti jsou chrupavčité. To znamená, že se dají snadno tvarovat. Špatným výběrem bot tedy jejich zdravému rozvoji nepomůžete.

Výběr první dětské boty

První dětské boty superfit vybírejte podle naměřených hodnot. Doma nebo v obchodě změřte, jak širokou a dlouhou má vaše dítě nohu. Poté se zaměřte na to, aby byly boty dostatečně lehké a prodyšné. Neváhejte a vyzkoušejte také, jestli jde dobře ohnout špičku. Nezanedbávejte ani výběr kvalitního materiálu. Sáhněte nejlépe po tom, který je přírodní a nezpůsobuje alergické reakce (kůže, textil, goretex).

Boty musí být kotníkové a mít pevný opatek. Nezapomínejte ani na prostor vpředu před prsty, kde by měla být mezera 10 až 15 mm. Šířku příliš neřešte. Dejte si ale pozor na to, aby nožka dokonale zapadla. Tady rozhodně nenechávejte žádný prostor navíc. Pro jednoduchost raději zvolte zapínání na suchý zip. Tkaničku pořiďte, až přijde čas na učení zavazování uzlů.