Zdravotní problém zvaný intolerance laktózy

Laktóza patří mezi hlavní cukry, které se nacházejí v mléce a které jsou do těla vstřebávány ve střevech. Pro správné vstřebávání je zapotřebí enzymu, který se jmenuje laktáza. Pokud je jeho produkce nedostatečná nebo jej tělo postrádá, objevuje se intolerance laktózy. Ta se vyskytuje jak u dospělé populace, tak i u dětí, u kterých všam může být pouze dočasnou zdravotní obtíží. Mohou se objevit tři typy intolerance. První je vrozená, dalším typem je primární intolerance, která se objevuje s úbytkem laktázy v tenkém střevě a posledním typem je laktáza sekundární, která souvisí s poškozením sliznice tenkého střeva jako následek některého typu onemocnění, při používání některých druhů léků nebo po některých typech chirurgických zákroků v trávicím traktu.

Jak na intoleranci?

Opatření, jak řešit intoleranci laktózy, je hned několik. Především je to snížení jejího příjmu. Dále je potřeba laktózu nahradit alternativními zdroji, které zajistí dostatečný příjem energie a bílkovin a zapomínat nesmíte ani na příjem vitamínu D a vápníku. Po nutriční stránce se mléku nejvíce podobají nápoje sojové, rýžové, mandlové nebo ovesné. Obsahují však minimální množství bílkovin, které je potřeba doplnit z jiných zdrojů. Patří mezi ně ryby, vejce, libové maso nebo luštěniny.

Dětská kolika

Nyní se možná někteří pozastaví nad tím, proč je zde zmiňovaná dětská kolika? Odpověď je jednoduchá. Intoleranace laktózy může totiž být jednou z příčin vzniku této zdravotní obtíže, jež se objevuje skoro u čtvrtiny malých dětí ve věku 2.- 3. měsíce života. Mezi její projevy patří především dlouhotrvající pláč, který se objevuje několikrát za týden v pravidelném období během dne nebo i noci.

Informace k dalším příčinám vzniku dětské koliky naleznete na webu Detskekoliky.cz. Terapie spočívá ve vyloučení příčin vzniku, jež určí lékař, kterého je vhodné, v případě obtíží, navštívit.